din indkøbskurv
Tak for at redde træer! Dit køb:

Din indkøbskurv er i øjeblikket tom.

Fortsæt indkøb

subtotal 0,00€
Forsendelsesomkostninger Moms ekskl. Forsendelsesomkostninger
Total 0,00€

Vores bytræer spiller en meget vigtig rolle i reguleringen af ​​byklimaet. Hvis træerne klarer sig godt, har vi mennesker det også godt. Men byens træer er meget forskellige fra de fritstående træer og kræver derfor meget mere opmærksomhed. Hvad sker der, hvis bytræer ikke kan tilføres tilstrækkeligt med vand?

Dette er bytræernes særegenheder

Bytræer har en vigtig rolle i byer mindre plads end fritstående træer. Underjordiske rør, bygninger og forskellige gulvbelægninger forhindrer dem i optimal roddannelse. Fritstående træer kan derfor rod meget dybere (dybt rodfæstet) og lettere nå grundvandet. Form bytræer mindre og også fladere rødder (Lavvandede rødder). Vandabsorptionen er derfor vanskeligere.

Derudover er der normalt for lidt jord i byjord til, at vandet kan samles op. Så selvom vandet trænger ind i jorden, er det meget vanskeligt for det at nå rødderne, da det siver hurtigt igennem. Det betyder, at bytræer vender meget hurtigt ind Tørke stress rådes til at kaste blade for tidligt og kan derfor dø.

Den klimaændringer gør det endnu vanskeligere for vores bytræer at blive forsynet med vand på grund af lange tørre perioder.

 

Derfor er bytræer så vigtige for byklimaet og vores velbefindende

Vores bytræer donere ilt og filtrere CO2 og andre forurenende stoffer fra luften. Denne rengøring er især vigtig for byluften, da den alligevel er mere forurenet med forurenende stoffer. Udover bytræer regulerer klimaet i byen, fordi de om sommeren sørger for, at hele byen ikke opvarmes for meget. Så træer i byen spiller en vigtig rolle i vores helbred.

Den personlige livskvalitet for os mennesker øges også af bytræer. Vi elsker alle grønne oaser i byerne, hvor vi kan slappe af fra det hektiske byliv.

Når vores træer tørrer ud, bliver syge eller dør, gives deres vigtige støtte til os mennesker ikke længere.

Hvor meget vand har bytræer brug for, og hvor ofte skal de vandes?

Der er ikke noget generelt svar på dette spørgsmål med et nøjagtigt tal. Faktum er imidlertid, at bytræer har brug for mere vand end fritstående træer under normale forhold. Du kan have et mellemstort træ omkring 5 år gammelt to til tre gange om ugen med ca. 150-200 liter vand gør en stor fornøjelse.

Det er vigtigt ikke at lade vandet strømme for hurtigt ned på jorden. Jo langsommere, jo bedre kan rødderne absorbere.

Vandforsyningen til byens træer fungerer optimalt, hvis du snakker med dine naboer og støtter træerne sammen. 

Hvilke vandingsmetoder er egnede til bytræer?

I de nuværende vanskelige tider med klimaændringer og langvarige tørre perioder er alle det Vanding metode til træerne nyttigt, hvis ikke livreddende. Brug en vandkande, haveslange, vandingspose eller endda en vandspand. Hver dråbe hjælper byens træer med at komme ud af tørkestressen, komme sig eller forblive sunde.

Hvad er den optimale vandingsmetode for bytræer?

Den bedste måde at ordentligt byde træer på er at fugte jorden langsomt. På denne måde kan træernes tørst slukkes optimalt. Vandposer, der er specielt udviklet til dette formål, gør det muligt at bade et træ. Disse placeres omkring bagagerummet, lukkes og fyldes med op til 75 liter vand. Vandet frigives til jorden, dråbe for dråbe, gennem små huller i mellem 6 og 9 timer. Den lange periode med drypvanding giver rødderne nok tid til et træbad, da de langsomt kan absorbere og opbevare vandet.

Bliv også en træbesparer! Nu!

Vi kan alle yde en hånd til at hjælpe vores træer. I mange byer er der allerede regelmæssige krav om, at byens træer skal vandes. Du har også mulighed for at bidrage til et godt byklima gennem sunde og glade træer. En vandingssæk gør underværker for vores dyrebare og vitale bytræer. Fordelen er, at mange bytræer er rodfæstet sammen, og du kan hjælpe flere træer med en vandingspose.

Fantastisk idé, nem håndtering og alt fra bestilling til levering.

Michael K.
Baumbad-vandingsposen

Få din premium vandingspose